PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9InBzeWNob2xvZ3kuc3RiLnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

10 цікавих фактів про соціальну психологію

06.12.2015

Соціальна психологія – захоплююча наука, що породила безліч досліджень на тему поведінки індивіда в групі. У багатьох випадках результати експериментів – іноді навіть широко відомих – суперечать очікуванням дослідників: люди діють у деяких ситуаціях соціальної взаємодії не так, як передбачалося. Ось десять фактів, які потрібно знати про соціальну психологію.

cbc97770e398e08fd52e033ce11e22ac

1. Коли свідками якоїсь події, наприклад автокатастрофи, стає багато людей, працює ефект свідка: чим більше людей зауважує, що відбувається, тим менше ймовірність того, що хтось із них підійде і допоможе.

2. Люди підуть на багато чого – іноді навіть на ризик, – аби підкоритися тому, кого вважають авторитетом. У своїх знаменитих експериментах на тему послуху психолог Стенлі Мілгрем виявив, що люди були готові направити потенційно смертельний електричний розряд на інших, якби експериментатори наказали це зробити.

3. Більшість людей підуть разом з групою, навіть якщо впевнені, що група помиляється. В експериментах Соломона Аша на тему конформізма людям було запропоновано визначити найдовшу з трьох ліній. Коли інші члени групи вибирали неправильну лінію, випробовувані також схилялися до невірного варіанту.

Читайте також: 10 интересных фактов о психологии детей

4. Ситуаційні змінні можуть відігравати важливу роль у нашій соціальній поведінці. Психолог,  Філіп Зімбардо, що організовував Стенфордський тюремний експеримент, виявив, що учасники вжилися в дані їм ролі до такої міри, що експеримент довелося припинити всього через шість днів після початку. Ті, кому дісталися ролі охоронців, почали зловживати своєю владою; ті ж, хто виступав у ролі ув’язнених, стали турбуватися і відчувати стрес.

5. Люди, як правило, вірять тому, що зайвий раз може підтвердити їх вже існуючі переконання, і схильні ігнорувати інформацію, яка суперечить тому, що вони думають. Цей ефект можна охарактеризувати як упередженість підтвердження.

6. Коли ми класифікуємо інформацію про соціальні групи, ми схильні перебільшувати відмінності між групами і применшувати відмінності всередині них. Це одна з причин, через яку існують стереотипи і забобони.

Читайте також: Как произвести хорошее впечатление за 40 секунд?

7. Наше ставлення до різних ідей, об’єктів, явищ і навіть людей може бути як явним, так і неусвідомленим. Явне ставлення ми формуємо самі і усвідомлюємо його повною мірою. Неявне ставлення, з іншого боку, формується і діє несвідомо, незважаючи на це, маючи сильний вплив на нашу поведінку.

8. Наше сприйняття інших людей часто засноване на таких речах, як соціальні ролі, соціальні норми і соціальні категорії. Так як від людей, які грають певну роль або належать до певної соціальної групи, ми очікуємо певної поведінки, наші перші судження про кожну конкретну людину ґрунтуються на цих «ярликах».

9. Пояснюючи поведінку, ми схильні приписувати наше власне везіння внутрішнім чинникам, а негативні наслідки – списувати на зовнішні сили. Однак, коли справа доходить до інших людей, ми, як правило, співвідносимо їх дії з внутрішніми характеристиками. Наприклад, якщо ми отримаємо погану оцінку за контрольну, це провина вчителя; якщо ж погану оцінку наш однокласник, винен він сам, адже він навчався недостатньо старанно. Ця тенденція відома як когнітивне спотворення «дійова особа – спостерігач».

Читайте також: Как перестать завидовать другим людям?

10. У групах люди часто погоджуються з думкою більшості для того, щоб не викликати розлад у стосунках. Це явище відоме як «групове мислення»; як правило, воно зустрічається, коли члени групи мають багато спільного, коли група знаходиться в стані стресу або в присутності харизматичного лідера.

Джерело: Aboutyourself

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Thanks!

Our editors are notified.