Як дитині знайти друзів. Порада психолога

Сімейна психологія

На сайт STB.UA регулярно надходять запитання від телеглядачів і читачів. Сьогодні психолог Наталія Холоденко розповіла про те, як дитині знайти друзів, а також як впоратися зі страхом смерті.

аталья Холоденко

Тетяна, 33 роки: Доброго дня! Моїй доньці 12 років. Вона активний підліток, займається танцями, відмінниця в школі. Але чомусь їй дуже важко знайти друзів. Не знаю що робити. Допоможіть розібратися.

Наталія Холоденко: Перший аспект: якщо вона не може знайти друзів тільки в школі, можна звернутися до шкільного психолога, щоб він провів дослідження під назвою «соціометрія». Можливо, дівчинка нонконформіст – це діти, які завжди протистоять іншим. Вони найсміливіші, найчесніші. Можна попросити психолога і класного керівника розібратися з цим. Друге: якщо у неї взагалі немає друзів ні в школі, ні у дворі, ні на гуртках, потрібно визначити характер явища, з’ясувати що про неї говорять діти, і як вона сама цю проблему розуміє. Чому вони її не сприймають? Можливо, вона часто свариться з ними – у неї, наприклад, сильно розвинена справедливість, і діти її не приймають. Або вона ображає інших. Важливо прояснити ситуацію і виділити в ній проблему. Треба запитати в дитини, чому, на її думку, у неї немає друзів, чи непокоїть її це, чи вистачає їй спілкування. І, звичайно, зараз є маса психологічних курсів, клубів для дітей, в яких професійні психологи можуть індивідуально визначити, чому у дитини виникають складності. Але дуже важливо не застосовувати насильства. Дівчинку, у якої немає друзів, не потрібно насильно відправляти в піонерський табір, де поруч з нею не буде мами. Або, якщо відправляти, то так, щоб у вас була можливість відвідувати її, тому що цей вік дуже ніжний. Потрібно розібратися з проблемою, і потім починати щось робити. Але в першу чергу дізнайтеся, чи є це проблемою для дівчинки.

Читайте також: Как правильно спросить у ребенка, что происходит в школе?

Лариса, 31 рік: Вітаю! Протягом 8 років мені не дає нормально жити страх смерті … Моє життя перетворилося на справжнісіньке пекло. Допоможіть, будь ласка.

Наталія Холоденко: За страхом смерті може ховатися дуже багато інших страхів. Ви могли злякатися чогось у більш ранньому віці, і це стало важкою психологічною травмою, яка зараз, у дорослому віці, проявилася у вигляді страху смерті. За страхом смерті стоїть страх життя, страх брати відповідальність на себе, страх приймати рішення. Вам неодмінно потрібно відвідати психолога, тому що якщо протягом тривалого часу людина живе в такому побоюванні, вона починає себе обмежувати в тому, щоб кудись вийти, щось зробити. З часом це може перерости в клінічну депресію. Також страх смерті може мати фізіологічний ґрунт, і виникати при нестачі ендорфіну – гормону задоволення. Коли його не вистачає, людину долають депресивні думки. Приміром, чому в Лондоні раніше, та й зараз, багато маніяків? Тому що в місті постійно похмуро, мало сонця, і у людей в необхідній кількості не виділяється ендорфін. Тобто це фізіологічний чинник. Вам варто шукати хобі, справу, що приносила б вам задоволення. Можливо, вас порадує домашня тварина, або якесь нестандартне для вас захоплення, наприклад, пограти в баскетбол. Вам потрібно підтримувати настрій максимально, протягом дня, життя. Коли ви чомусь радієте, вам завжди хочеться жити.

Задати питання психологам наших проектів можете прямо ТУТ