Як впоратися з осінньою депресією?

Сімейна психологія

З осінньою нудьгою стикався кожен, але мало хто знає, як вибратися з апатичного стану. Як побороти осінню нудьгу і відрізнити її від серйозної депресії, розповідає психолог, експерт шоу «Кохана, ми вбіваємо дітей» Вікторія Любаревич-Торхова.

Вікторія, скажіть, чому депресії найчастіше починаються восени?

Вони починаються не тільки восени, але й навесні: з переходу від тепла до холоду і навпаки. Депресії загрожують тому, у кого є проблеми з адаптаційної системою. Це називається сезонна депресія.

Як зрозуміти, це просто хандра або щось більш серйозне?

Під нудьгою мається на увазі легка депресія. Існують градації: легка, середня і клінічна. Хандра – це перший ступінь. Депресія стає важчою, коли симптоматика триває більше двох тижнів, людина не може себе підняти з дивана. У неї мінливий плаксивий стан, змішаний з агресією; він або переїдає, або не їсть, а також речі, які раніше приносили йому задоволення, більше не радують.

Як вибратися з цього стану?

Немає одного способу, потрібно просто робити все «через не можу». Наприклад, ви не хочете спілкуватися з друзями – зателефонуйте їм. Допомагають ефірні олії: все, що працює на сенсорні органи, потрібно включати. Це апельсини, спеції, контрастний душ. Існує поширена думка, що люди, у яких вегето-судинна дистонія, в першу чергу схильні до сезонної хандри.

Чи можна самостійно впоратися з нудьгою або краще звернутися до фахівця?

Якщо ми говоримо про хандру, то впоратися можна. Якщо ж у людини були критичні події, а потім додалася і хандра, то краще відновити терапію і попросити про допомогу.